Validia Oy avaa Vihtiin uuden kehitysvammaisille suunnatun asumispalveluyksikön, joka on tarkoitettu yli 18-vuotiaille kehitysvammaisille autismikirjon henkilöille. Vihdin Validia-talon tilaratkaisut suunnitellaan vastaamaan vaativan asiakasryhmän tarpeisiin hyödyntäen asuntosoluja ja yhteisiä tiloja. Validian uusi yksikkö valmistuu syksyllä 2026. Hankkeen toteuttaa ja rakentaa palvelukiinteistöjen rakentamiseen ja kehittämiseen erikoistunut Vestera Oy.
Vihdin Validia-talossa on 18 ryhmäkotiasuntoa. Yksikkö muodostuu viidestä ryhmäkodista, joissa jokaisessa on kolmesta neljään asuntoa. Lisäksi yksikössä on asiakkaiden käytössä jaettu monitoimihuone, aistihuone sekä turvahuone. Asiakkailla voi olla myös erilaisia erityistarpeita, jotka edellyttävät muutoksia turvalliseen asumisympäristöön tai tilajärjestelyihin. ”Haluamme luoda asiakkaillemme turvallisen elinympäristön ja samalla kodin, joka on hänen omansa. Asiakkaat saavat kalustaa ja sisustaa asuntonsa omilla huonekaluillaan ja henkilökohtaisilla tavaroillaan. Näin asunnosta tulee aito koti. Yhteisöllisyyttä tukevat jaetut oleskelutilat jokaisessa ryhmäkodissa. Ryhmäkotien pienet koot takaavat puolestaan sen, että vastaamme asiakasryhmän tarpeisiin”, kertoo erityisryhmien asumispalveluiden liiketoimintajohtaja Päivi Lind Validialta.
”Ympärivuorokautisen asumispalvelun tarve voi syntyä vaativasta hoivan tai ohjauksen tarpeesta ja käyttäytymisen säätelyn vakavista haasteista. Asiakkaat tarvitsevat jatkuvaa 24 tunnin hoitoa, ohjausta ja valvontaa. Asiakkaat voivat tulla kotoa, lastensuojelun yksiköistä, kuntoutusyksiköistä ja yksiköistä, joilla ei ole resursseja hoitaa vaativia autisminkirjon- tai kehitysvamma-asiakkaita”, toteaa Lind.
Henkilöstön erityistaidot asiakasryhmä huomioiden
Yksikön henkilöstö koostuu korkeakoulututkinnon suorittaneista ja perustutkinnon suorittaneista sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaisista, hoiva-avustajista ja tukihenkilöstöstä. Henkilökunnalla on autismiin, haastavien asiakastilanteiden hallintaan sekä puhetta tukeviin ja korvaaviin kommunikaatiomenetelmiin liittyvää osaamista asukkaiden tarpeiden mukaan. ”Tulemme varmistamaan henkilöstön osaamista asiakasryhmän edellyttämällä lisäkoulutuksella, kuten viestintä ja vuorovaikutus, autismi, neuropsykiatrinen valmennus ja emotionaalisen kehityksen tason arviointi”, kertoo Päivi Lind.
Validia työllistää Suomessa lähes 3000 sote-alan ammattilaista, ja asumisen, kuntoutuksen, päivätoiminnan, henkilökohtaisen avun sekä lastensuojelu- ja perhepalveluita käyttää valtakunnallisesti lähes 2000 asiakasta. Uuden Vihdin Validia-talon lisäksi Validialla on Uudenmaan alueella 13 yksikköä, jotka tarjoavat asumisen, päivätoiminnan, henkilökohtaisen avun ja kuntoutuksen palveluita vammaisille ja vammautuneille henkilöille. Yksiköt tulevat luonnollisesti tekemään yhteistyötä mahdollisimman laajan palveluvalikoiman takaamiseksi asiakkaille.
Lisätietoja:
Päivi Lind
liiketoimintajohtaja
erityisryhmien asuminen
Validia Oy
paivi.lind@validia.fi, puh. 040 848 0472